הפלא הכלכלי של הפועל פ"ת

הפלא הכלכלי של הפועל פ"ת

ב-5 ליולי 2011 הגישה הפועל פ"ת בקשה לפירוק עקב קשיים כלכליים וחובות ענק. איך הגיעה הקבוצה לחובות כאלו?
סקירה של אירועים נבחרים מהעשור האחרון מגלה כי מדובר בפלא כלכלי. שימו לב להתפתחויות כפי שהופיעו בתקשורת:

יולי 2002

מאיר שמיר עוזב ומשאיר אחריו שולחן נקי:

מאיר שמיר, הבעלים של הפועל פ"ת לשעבר, הפך ביום שני ל"לשעבר" במלוא מובן המילה. שמיר נפגש עם יאיר רבינוביץ', יו"ר הרשות לבקרה תקציבית, והשאיר אצלו שולחן נקי לעונת 2002-2001, עונתו האחרונה בהפועל פ"ת, אחרי שהפקיד המחאה בנקאית על סך 7 מיליון וחצי שקלים המסכמת את כל התחייבויותיו למועדון.

מאיר שמיר הוא אגדה מהלכת בתקשורת הספורט הישראלית. הוא עשיר ונדיב יותר מהברון רוטשילד, ניצח את צ'אק נוריס בהורדת ידיים ובלעדיו הפועל פ"ת נידונה ללכת בעקבותיהן של הפועל יהוד ושמשון ת"א ולרדת לליגה ט'. עד היום יש לא מעט אוהדים שמחזיקים באמונה דומה. יש הרבה מה לומר על תפיסת העולם הזו, אבל בשלב זה נוותר כדי להתמקד בשורה התחתונה - נכון ליולי 2002 הפועל פ"ת לא שרויה בחובות. מצוין.

יוני 2005

מאיר שמיר עוזב שוב, וגם הפעם משאיר אחריו שולחן נקי:

למי שעוד היה ספק באשר לכוונותיו הרציניות של מאיר שמיר לעזוב את הפועל פתח תקווה, הרי שהיום (ג') התקבלה הוכחה נוספת לכך שנשיא הקבוצה נחוש לעזוב ולהעבירה לקבוצת רוכשים אמריקנים, שנציגה בישראל הוא עדי זלצר.
שמיר הגיע למשרדי הרשות לבקרת תקציבים כדי להשאיר שולחן נקי, לפחות למי שירכוש את הקבוצה.
שמיר העמיד בטוחות כנגד החובות שהפועל פתח תקווה צברה. לדברי יו"ר הרשות לבקרת תקציבים, יאיר רבינוביץ, מי שירכוש את הפועל פתח תקווה - יקבל אותה ללא חובות, דבר די נדיר בנוף הכדורגל הישראלי בשנים האחרונות.

רגע, שמיר לא עזב כבר? ומה היקף החובות שנוצר בשלוש השנים שחלפו בינתיים? בעצם, מה זה משנה - גם נכון ליוני 2005 אין להפועל פ"ת חובות. נהדר.

יולי 2007

בעונת 2006/07 הפועל פ"ת ירדה ליגה, אחרי שהעמידה סגל חלש במיוחד. רונן אלעד הודיע על עזיבתו, ובראיון לגלובס סיפר על היקף השקעותיו בקבוצה בשנתיים שחלפו:

שאלת מיליון הדולר לבעלים היא כמובן כמה עמוק הכניס את היד לכיס.
"הפועל פתח תקווה בשנתיים האחרונות עמדה על תקציב של 26 מיליון שקל ביחד. בשנה שעברה התקציב היה קצת יותר מ-14 מיליון שקל, והשנה 11.5-12 מיליון שקל".

"כמה אתה הוצאת מכיסך מתוך זה?"

"ההכנסות הבטוחות הן 5 מיליון שקל מטוטו וטלוויזיה. כרטיסים ומנויים זה עוד מיליון שקל בממוצע לעונה. יש לנו ספונסרים ברמות של בין מיליון למיליון וחצי שקל כל שנה. וכל השאר זה אותו אדם שעומד בראש המערכת וצריך לשלם. נכון שבהפועל פ"ת היו בשנתיים האחרונות מכירה של שני שחקנים - טוטו תמוז ויוסי שבחון - שכל מכירה תרמה בממוצע 2 מיליון שקל בעונה. אם תחבר הכל תראה מה הדלתא. אז הדלתא שווה רונן אלעד".

מחישוב מהיר של הדלתא יצא שרונן אלעד שם בהפועל פתח תקווה בסביבות 8 מיליון שקל מכיסו במשך שנתיים.

גם כאן עולים סימני שאלה רבים, כמו איך בדיוק קרה שקבוצה שמכרה שחקנים בארבעה מיליון ש"ח ונהנתה מתרומות ענק של איש עסקים מכובד העמידה סגל מגוחך וירדה ליגה ללא מאבק - אבל אם נמשיך להיצמד לשורה התחתונה, הרי שעל פי הדיווחים הקבוצה עדיין נטולת חובות ותוכל לצאת לדרך חדשה.

יוני 2010

בשלוש השנים שחלפו הספיקה הקבוצה לעלות ליגה ונאבקה שנתיים נוספות בתחתית. הדמויות החדשות שהחלו לכנות את עצמן "הבעלים" היו תומר סיני, שהוא חתנו של דני לוי, וחברו גל חצור.
במאי 2010 דווח כי הפועל פ"ת תקבל פיצוי ממאיר שמיר עבור פינוי מוקדם של האצטדיון (כלומר, הריסת האצטדיון לפני שהושלמה הקמת האצטדיון החדש) בגובה שמונה מיליון ש"ח. בראיון במלאבס עם גל חצור הוא אישר את הדברים:

"לפי ההסכם עם שמיר המועדון מקבל מיליון שקל בכל שנה במשך עשר שנים תמורת פרסום. נוסף על כך, תמיכה כספית בנושא מגרשי אימונים למחלקת הנוער או רכישת המגרשים והעברתם להפועל פתח תקוה ובנוסף העברת סכום חד פעמי של שמונה מיליון ש"ח עם הריסת האיצטדיון. מה שעשינו מבחינה כספית לא נעשה בהפועל פתח תקוה שנים, אם בכלל. הגענו והמועדון היה בחובות של שישה-שבעה מיליון שקל, היום המועדון מאוזן ואין חובות בכלל."

רגע, מה? מאיפה צצו חובות של שישה-שבעה מיליון ש"ח אם מאיר שמיר השאיר שולחן נקי ורונן אלעד השקיע בנדיבות שמונה מיליון ש"ח? בעצם, למה להיות קטנוניים - עדיין אין חובות וזה העיקר.

מאי 2011

גל חצור מספר כי השקיע בעונה החולפת לא פחות מארבעה מיליון ש"ח מכיסו. עם זאת, הוא נאלץ למשוך כסף מחשבון הקבוצה לחשבון פרטי עקב חובות עבר למס הכנסה:

גל חצור פנה לאנשי בקרת התקציבים ו"ויצמן-יער", ושאל על החקירה המתנהלת. בבקרה דיווחו לו כי מתוך המאזן עולה כי נעלמו יותר מ-700 אלף שקל מהחשבון של הפועל פתח תקוה. חצור הסביר כי העביר את הכסף לחשבון פרטי, משום שמס הכנסה עשוי היה לעקל את הכסף בטענה לחוב מהעבר.

גל חצור הגיב לדברים: "בסוף חודש דצמבר 2010 הפועל פ"ת סיימה את העונה עם זכות של כמה מאות אלפי שקלים בחשבון. חשבון הזכות נבע מכסף שהזרים מאיר שמיר עבור פינוי האצטדיון. ראוי לציין כי מאז סגירת המאזן בחודש דצמבר 2010 העברתי לקבוצה מכספי הפרטי כשלושה מיליון שקל, ובסך הכל אעביר העונה מכיסי כארבעה מיליון שקל.
לגבי הסכומים שנשארו בחשבון, להפועל פ"ת יש חובות עבר, כ-17.5 מיליון שקל, למס הכנסה. אם הייתי משאיר את הכסף בחשבון הוא היה נבלע, ולכן העברתי אותו לחשבון אחר. הכסף הזה מגיע להפועל פ"ת ואף אחד לא יכול לומר לי היכן להפקיד אותו. למעשה, דאגתי שהכסף לא יזלוג ובכסף ייעשה שימוש רק לטובת הפועל פ"ת, מה שקרה בפועל. האהבה שלי לקבוצה היא כל כך גדולה ואני נותן מזמני ומרצי. חבל שמנסים לשפוך את דמי לשווא".

אז מה בדיוק קרה פה? שנה קודם המועדון היה נטול חובות ועכשיו יש חובות של 17.5 מיליון ש"ח למרות שגל חצור טוען שהוא השקיע ארבעה מיליון ש"ח ולמרות שסגל הקבוצה התבסס על מושאלים ופנסיונרים? אולי הוא התבלבל.

יוני 2011

צו עיקול על סך 17 מיליון ש"ח הוטל על הפועל פ"ת:

מס הכנסה הטיל היום (רביעי) עיקול על הכספים שמגיעים להפועל פתח תקוה מטעם ההתאחדות לכדורגל. העיקול נרשם על גובה 17 מיליון שקל ובמצב הקיים הקבוצה לא תוכל לקבל את המענקים המגיעים לה מטעם זכויות השידור ואימוץ הליגה.

אז גל חצור לא התבלבל. המועדון אכן נמצא בחובות ענק. איך זה קרה? האפשרויות המובילות כרגע הן:

  • דני לוי החביא את כל כספי המועדון במזומן מתחת למזרון ונפל קורבן לשוד מצער על סך 17 מיליון ש"ח.
  • הפועל פ"ת נאלצה לחתום על הסכם פיצויים חשאי עם אדריאן אונגור, על סך סכומים שצמחו למימדים מפלצתיים עקב האינפלציה ברומניה.
  • כל המעורבים, כולל המושיע הרשמי מאיר שמיר, שיקרו לאורך כל הדרך.

אז מה הלאה?

בואו נבחן שוב את ציוני הדרך המרכזיים:

  • יולי 2002 - מאיר שמיר עוזב את המועדון ומשאיר שולחן נקי.
  • יוני 2005 - מאיר שמיר עוזב את המועדון ומשאיר שולחן נקי.
  • יולי 2007 - רונן אלעד עוזב ומדווח על השקעה פרטית של 8 מיליון ש"ח שמותירה את הקבוצה נטולת חובות.
  • יוני 2010 - הפועל פ"ת מקבלת 8 מיליון ש"ח על פינוי מוקדם של האצטדיון, גל חצור מדווח שאין חובות.
  • מאי 2011 - גל חצור מספר שהשקיע מכיסו ארבעה מיליון ש"ח.
  • יוני 2011 - צו עיקול בגין חובות של 17 מיליון ש"ח.
  • יולי 2011 - הפועל פ"ת מגישה בקשה לפירוק.

אז למרות השקעות פרטיות בלתי פוסקות, ולמרות תקציבים שניתן להעריך כתקציבי מינימום כמעט בכל עונה, הפועל פ"ת נקלעה לחובות ענק. מכיוון שזה לא מסתדר עם כל הציטוטים והדיווחים הנ"ל המסקנה היא בלתי נמנעת - כולם שיקרו לאורך כל הדרך. הסכומים שלכאורה נתרמו על ידי אנשי עסקים נדיבים לא היו ולא נבראו, לפחות לא בסדרי הגודל שדווחו, והחובות המשיכו לתפוח בזמן שהקבוצה שקעה לאיטה.

תקשורת הספורט נכשלה כאן בענק, מכיוון שבכל שנה נתנה ל"בעלים" התורן את הבמה לספר שקרים אודות התרומה שלו, מבלי להביט אחורה לרגע ולחשוף את החורים הברורים בעלילה.

אחרי כל זה, אמור להיות ברור לכולם שמעורבות של בעלי הון שהקשר בינם לבין הקבוצה רופף עד לא קיים הוא הדבר האחרון שאנחנו צריכים. הכיוון חייב להיות קבוצה שתנוהל במעורבות ישירה של האוהדים ובשקיפות מלאה, ובשביל לחשוב אחרת צריך להתעלם מהעובדות ומניסיון העבר באופן מאד אגרסיבי.

תגובות הוסף תגובה
שם:
הודעה:
מאת: אוהד מכבי תל אביב 06:58 - 10/07/2011
ועל זה נאמר: "בקרוב אצלנו?" (וראי שכל אוהד במדינה ירים גבה בנוגע למועדון שלו. כי הכתבה הזו ממש לא צריכה לעבור סתם כך לארכיון אלא לשמש תמרור אזהרה עצבני לכל הסביבה הזו). תודה למי שהעביר לינק לפורום אוהדים של מכבי ת"א. אולי משהו יחלחל למישהו.
מאת: לדרוש תשובות מהמפרק 10:19 - 10/07/2011
האוהדים זכאים, לא רק לעיין בדו"ח החקירה שיקבל המפרק, אלא גם את פרוטוקולי החקירה.
מאת: אבשלום 16:11 - 13/10/2011
חד משמעי שרת הספורט לזמן את ההנהלה שגרמה למצב ולא להאשים את הקבוצה איני יודע איך מתנהל בהתאחדות אלה שהחליטו על עונש 9 נקודות אולי יש יד מכוונת עוד לא קרה עונש כזה