עונת 1955

סיפור העונה

לעמוד העונה
הרקע:
אחרי שנתיים במקום השלישי, עברה הפועל מתיחת פנים משמעותית. משה וארון חזר לתפקיד המאמן-שחקן שמילא בחצי הראשון של העונה הקודמת, והקבוצה נפרדה משחקנים ותיקים דוגמת עמיחי שוהם, מתתיהו כהן ודב שונשיין.
המושכות עברו לידיהם של שחקנים צעירים ומוכשרים - נחום סטלמך הוסיף להיות הכובש המוביל גם בעונה זו, כשלצידו בועז קופמן בהתקפה וג'רי חלדי בקישור. בנוסף לשלישייה זו, שבלטה גם בעונה הקודמת, הצטרפו שמות חדשים, ביניהם צביקה מרכוס, יוסף צ'יריק, אמנון מזרחי ובהמשך גם ראובן יפת. בשילוב עם השחקנים הותיקים יותר, התגבשה במגרש ברחוב אברבנל קבוצה חזקה שרצה למעלה החל מן הרגע הראשון.

סיבוב ראשון - 11 ניצחונות רצופים
העונה נפתחה בתחילת פברואר 1955, עם משחק שהיה בעייתי בשנים הקודמות - הדרבי של פ"ת. הפועל החמיצה בשנים אלו מספר הזדמנויות לניצחונות, כולל השמטת יתרון 0:2 במחצית והחמצת שני פנדלים במקרה אחר, אבל הפעם שער של נחום סטלמך בדקה העשרים הספיק ל-0:1 קטן.
במחזור הבא הסתפקה הקבוצה בתיקו ביתי מול הפועל כפ"ס, ואז החלה לפתוח מבערים, עם עוד ניצחון. ועוד אחד. ועוד אחד. עד סוף הסיבוב שוחקו 11 משחקים, והפועל ניצחה בכולם, בזה אחר זה. 11 ניצחונות, רצף שאף קבוצה לא התעלתה עליו עד היום.

הניצחון הראשון ברצף, 0:1 במחזור השלישי על הפועל ר"ג, הושג בקושי רב הודות לנגיחה של של בועז קופמן שתי דקות לסיום. במחזור הבא אושר שער שנוי במחלוקת של סטלמך שהעלה את הפועל ל-1:3 בנתניה עשר דקות לסיום, ובתגובה פרצו אוהדים מקומיים למגרש, היכו את השופט והביאו לפיצוץ המשחק במהלך שזיכה את הקבוצה בניצחון טכני, כמובן.
המחזור החמישי זימן קרב צמרת בפ"ת מול מכבי ת"א, אלופת שלוש העונות הקודמות ובעלת מאזן מושלם בארבעת המשחקים הראשונים. סטלמך וקופמן שמו לזה סוף, עם צמד שערים שסידר 1:2 חשוב, וניצחון 0:4 על בית"ר ת"א כעבור שבוע העלה את הפועל למקום הראשון.

הקבוצה המשיכה לנצח (את מכבי חיפה, בית"ר י-ם והפועל חדרה), אבל לא הצליחה להתנער ממכבי ת"א, שבינתיים ניצחה את כל משחקיה מלבד ההפסד בפ"ת. התל-אביבים נעצרו רק במחזור העשירי, עם הפסד 2:1 בדרבי מול הפועל ת"א, כשבינתיים הפועל מטיילת בעפולה עם 1:5 על בלפוריה ומגדילה את הפער לשלוש נקודות. המכבים כושלים גם בשני המחזורים הבאים, עם תוצאות תיקו מול מכבי פ"ת והפועל כפ"ס, והפועל פ"ת ממשיכה בשלה, כשהקורבנות הפעם הם הפועל חיפה ומכבי רחובות.
ניצחון לא קל על הפועל ת"א, 0:1 משער של בועז קופמן בדקה ה-82, חתם את הסיבוב הראשון. מאזן הביניים - 12 ניצחונות, תיקו בודד, אפס הפסדים, ומאזן שערים מדהים של 6:32. הפער ממכבי ת"א שבמקום השני - חמש נקודות (כשניצחון שווה שתי נקודות בלבד).

פתיחת הסיבוב השני - הפועל נבלמת, מכבי ת"א חוזרת לתמונה
הסיבוב השני נפתח בדרבי ביתי, ומכבי פ"ת עלתה ליתרון בתוך חצי דקה. יעקב ויסוקר בעט פנדל למשקוף בתחילת המחצית השנייה, ושער של בועז קופמן הספיק בשביל להימנע מהפסד ראשון אבל לא בשביל למנוע את קטיעת הרצף המסחרר.
כעבור שבוע, במחזור ה-15, התקשתה הפועל מול הפועל כפ"ס ששיחקה בעשרה שחקנים לאורך כל המשחק עקב פציעתו של חיים גלזר מיד בפתיחה, אך לבסוף הצליחה לנצח 0:1 משער של סטלמך ששמר על פער חמש הנקודות.
בשלב זה נערכה הפוגה בת שבוע במשחקי הליגה לטובת משחקי הגביע, שם המשיכה הפועל לנצח, הפעם 0:7 על הפועל נהריה מהליגה השנייה, אבל עם חידוש המשחקים היא נבלמה. זה קרה דווקא במשחק ביתי מול הפועל ר"ג מהחלק התחתון של הטבלה, בו נרשם הפסד בכורה לעונה זו, 2:0, ומכבי ת"א ניצלה את ההזדמנות כדי לצמק את הפער לשלוש נקודות.

במחזור ה-17 סבלה הפועל מחוסר מזל מול מכבי נתניה, שעלתה ליתרון במחצית הראשונה ונכנסה למגננה, ואחרי החמצות רבות, כולל פנדל של קופמן, כבש סטלמך שער שוויון שהספיק בשביל להתרחק בנקודה ממכבי ת"א הודות להפסדה מול מכבי חיפה.
כעת, כששתי הקבוצות במומנטום לא מזהיר במיוחד, הגיע משחק העונה - הפועל פ"ת מול מכבי ת"א באיצטדיון באסה - כשברור כי ניצחון של הפועל יבטיח באופן ריאלי את האליפות בזמן שהפסד מציב את התל-אביבים בעמדת איום מסוכנת מאד. 8000 צופים ראו את סטלמך כובש ראשון, אבל שמואל ישראלי ושייע גלזר השלימו מהפך עוד לפני המחצית, והפועל הפסידה 2:1.
התקופה הרעה של הקבוצה נמשכה גם אחרי ביקור נוסף בבאסה, בו הפסידה באותה תוצאה לבית"ר ת"א, ותוצאה זו עלתה לה באובדן המקום הראשון. במחזור ה-20 אכזבה נוספת, עם שוויון ביתי מול מכבי חיפה, ובשלב זה יצאה הליגה לפגרת קיץ בת חודשיים.

הפגרה לא הועילה במיוחד לקבוצה במשחק הראשון שנערך אחריה, והיא הפסידה 2:1 לבית"ר י-ם בימק"א, הפסד שהגדיל את הפער ממכבי ת"א לשלוש נקודות, חמישה מחזורים בלבד לסיום. גורם מרכזי להפסד במשחק זה, השישי ברציפות ללא ניצחון, היה היעדרו של נחום סטלמך שרותק לבסיס ע"י מפקדו, אוהד בית"ר י-ם (שהפך בהמשך לאוהד הפועל פ"ת ומעריץ של סטלמך).

מחזורי הסיום - חמישה ניצחונות רצופים ואליפות
בשבוע הבא חזר סטלמך להרכב בסערה, וכבש שלושער שהביא ניצחון 1:3 ביתי על הפועל חדרה, אחרי שהאורחים הובילו בפתיחה. במקביל, מכבי ת"א הופתעה ע"י מכבי רחובות והפסידה לה 2:1, והמרחק מן הפסגה עמד כעת על נקודה בודדת.

המחזור ה-23, מול הפועל בלפוריה, סיפק את אחת התוצאות המפורסמות בתולדות הקבוצה. אחרי שער בזק של יוסף צ'יריק בלפוריה עוד הצליחה להשוות בדקה ה-18, אבל בהמשך הפועל חוגגת עם רביעייה של סטלמך ושלושער של צ'יריק ומרכוס בדרך לניצחון 2:13 מדהים. זהו ניצחון הליגה הגבוה בתולדות הקבוצה, וגם המשחק בו הובקעו יותר שערים מאשר בכל משחק אחר בתולדות הליגה עד היום.
בינתיים איבדה מכבי ת"א נקודה נוספת, ב-2:2 מול הפועל ת"א, וכעת רק יחס שערים הפריד בין הקבוצות, כשהיתרון עדיין של המכבים.

במחזור ה-24 נרשמה תוצאה אסטרונומית נוספת, הפעם 3:9 על הפועל חיפה בחוץ, כששתי הקבוצות עוד מספיקות להחמיץ פנדלים. קופמן כבש שלושער, אבל סטלמך גנב לו את ההצגה עם חמישייה משלו, שהשלימה הישג אישי בלתי נתפס - 12 שערים בשלושה משחקים.
מכבי ת"א המשיכה בצניחה החופשית שלה, והפסידה שוב, הפעם 2:1 למכבי פ"ת. הודות להפסד זה כבשה הפועל מחדש את המקום הראשון, שני מחזורים לסיום, עם יתרון של שתי נקודות.

המחזור הלפני אחרון עבר בשלום עם 0:3 ביתי על מכבי רחובות, שכמעט הספיק כדי להכתיר את הקבוצה, אבל מכבי ת"א ניצחה את הפועל כפ"ס משער דקה לסיום והעבירה את ההכרעה למחזור הסיום.
מחזור זה זימן להפועל פ"ת משחק קשה - מפגש מול השלישית בטבלה, הפועל ת"א, ועוד באיצטדיון באסה, בו הפסידה בשני הביקורים הקודמים. הפועל היתה זקוקה לנקודה על מנת להבטיח אליפות היסטורית, אבל השחקנים רצו גם להוכיח כי הם אכן ראויים לתואר ועשו זאת בגדול - בדקה ה-49 נגח בועז קופמן את השער הראשון במשחק, שהיה גם האחרון.

הפועל ניצחה 0:1, והפכה להיות הקבוצה הראשונה מחוץ לתל-אביב שזוכה בתואר האליפות. היא עשתה זאת בצדק, לאחר עונה גדולה, בה שלטה לכל אורכה למעט משבר בן שישה משחקים בסיבוב השני.
אחרי סיום הליגה הגיעה הזדמנות לזכות בדאבל, לאחר ניצחון 0:2 על הפועל ר"ג בחצי גמר גביע המדינה, אבל במשחק הגמר לעיני איצטדיון באסה המלא נכנעה הקבוצה למכבי ת"א, 3:1. החמצה, אך היא כמובן לא מורידה במאום מגודל ההישג המדהים.הפועל פ"ת מודל 1955שחקני הפועל חוגגים את שער האליפותשער ידיעות אחרונות למחרת הזכייה באליפות
תגובות הוסף תגובה
שם:
הודעה:
אין תגובות כרגע.